Drzwi tarasowe, prowadzące z salonu do ogrodu, to bardzo istotny element naszego domu, zarówno w sensie praktycznym, jak i aranżacyjnym. Jakie czynniki wziąć pod uwagę przymierzając się do zakupu drzwi tarasowych?

Wybierając drzwi tarasowe mamy do wyboru wariant przesuwny lub skrzydłowy (rozwierany). Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią, lepszym wyborem będą drzwi przesuwne, ponieważ w ich wypadku znika konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca (potrzebnego podczas ich otwierania do środka). Przy małej przestrzeni w pokoju inną opcją dla drzwi przesuwnych są drzwi skrzydłowe, ale w wariancie otwieranych na zewnątrz, a nie do środka. Ponadto, w przypadku drzwi skrzydłowych warto zadbać o to, by co najmniej jedno skrzydło miało opcję uchylania. W ten sposób nie będziemy musieli otwierać całych drzwi za każdym razem, gdy chcemy wpuścić trochę powietrza do pokoju.

Zarówno w wersji przesuwnej, jak i rozwieranej, drzwi tarasowe powinny być wyposażone w klamki od zewnątrz i od wewnątrz, a nie, tak jak w przypadku balkonów, tylko od środka. Jest to bardzo istotny i funkcjonalny element, ponieważ nie zawsze podczas pobytu w ogrodzie, mamy chęć, by pozostawić salon otwarty. Gdy wychodzimy do ogrodu, klamka z zewnątrz zapewni nam możliwość swobodnego zamknięcia i otwarcia drzwi tarasowych.

Kolejnym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, są progi drzwi tarasowych. Najlepiej sprawdzają się progi niskie, te wyższe mogą być przyczyną potykania i upadków. Istnieje również możliwość montażu drzwi bezprogowych, jednak te mają pewien mankament – mogą być niewystarczającym zabezpieczeniem dla deszczu, śniegu czy brudu. W przypadku drzwi bezprogowych i modeli o niskim progu warto zadbać o nienaganną jakość uszczelek, które zapobiegną przedostawaniu się do środka domu zimnego powietrza i uciekaniu ciepła.

Na koniec warto dodać, iż drzwi tarasowe powinny być dobrze dobrze dopasowane do stylu pokoju, w którym są ulokowane. Stanowią jego ważny i przykuwający wzrok element, dlatego ich kolor i design musi odpowiadać kolorowi i designowi mebli, ścian, podłóg, w skrócie – całej aranżacji salonu.