Bodaj najważniejszym sprzętem w kuchni jest urządzenie, na którym przygotowujemy posiłki, czyli kuchenka. Obecnie stosuje się w zasadzie wyłącznie kuchenki zasilane gazem lub prądem. Jeśli chodzi o kuchenki elektryczne, wyróżnia się trzy rodzaje – z tradycyjnymi płytami elektrycznymi, z płytami ceramicznymi i indukcyjnymi. Popularnym modelem jest kuchenka hybrydowa, gazowo-elektryczna, z gazową płytą do gotowania i elektrycznym piekarnikiem. 

Stosowane od wielu lat kuchenki gazowe mają bez wątpienia wiele zalet. Nie jest zapewne przypadkiem fakt, że w większości restauracji gotuje się na gazie – zwolennicy tej metody twierdzą, że potrawy sporządzane na gazowym palniku są znacznie smaczniejsze niż te zrobione na płycie elektrycznej. Kuchenki gazowe są tańsze w eksploatacji, mniej awaryjne, a gotować na nich można używając dowolnych naczyń. Minusem jest natomiast kwestia utrzymania czystości, nalot będący efektem spalania gazu i ulatniających się oparów, osadza się na sąsiadujących szafkach i ścianach, co wymusza raczej konieczność zainstalowania okapu. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju kuchenka może być podłączona zarówno do stałej instalacji gazowej, jak i do przenośnej butli z gazem.

Najmodniejsza obecnie w kuchni płyta indukcyjna działa poprzez wytworzenie pola szybkozmiennego elektromagnetycznego, które podgrzewa dno naczynia. Nie znajdziemy na niej klasycznych palników czy grzałek, gdyż ciepła dostarczają cewki wytwarzające zmienne pole magnetyczne. Plusy to minimalne straty ciepła, szybkie gotowanie i jednocześnie małe ryzyko przypalenia potrawy oraz bezpieczeństwo –  podczas gotowania sama płyta jest chłodna, ponadto dopływ prądu ustaje natychmiast po zdjęciu garnka. Z kolei minusy tego rozwiązania to wysoka cena płyty, konieczność posiadania specjalnych naczyń oraz odpowiednio wytrzymałej instalacji elektrycznej.

Dla osób niechętnych instalacji gazowej, a nie dysponujących zbyt dużymi funduszami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się kuchenka z płytą ceramiczną. Jest zdecydowanie czyściejsza podczas eksploatacji, dlatego nie wymaga dodatkowej wentylacji, w miarę wydajna i estetyczna.