Jeszcze kilka lat temu szamba z kręgów cieszyły się dużą popularnością. Ze względu na swoją awaryjność powoli wychodzą z użytku. Niemniej jednak nadal są osoby, które decydują się wybudować właśnie taki zbiornik na ścieki. Sprawdź, jak wygląda montaż szamba z kręgów oraz czy warto postawić właśnie na takie rozwiązanie.

Szambo z kręgów nie jest gotowym pojemnikiem, który trafia wprost do gruntu. Budowane jest na miejscu z betonowych komponentów. W skrócie cały proces budowy szamba z kręgów polega na: zakupie odpowiedniej ilości betonowych kręgów, rur, płyt, włazów, uszczelniaczy i innych koniecznych elementów, wynajęciu koparki i wykonaniu wykopu metodą studniarską, umocowaniu w ziemi kolejnych kręgów i zabezpieczeniu połączeń między nimi, wykonaniu betonowej wylewki na dnie wraz z uszczelnieniami, a na końcu – montażu wierzchniej płyty stropowej i żeliwnego włazu.

Podstawowym czynnikiem przesądzającym o tym, że tak wiele osób decyduje się na szambo z kręgów, są najniższe koszty. Przynajmniej tak było jeszcze kilka lat temu. Betonowe kręgi są znacznie tańsze niż na przykład gotowe szambo z tworzywa sztucznego. Całość budowy wynosi orientacyjnie 2-3 tys. zł, podczas gdy zakup i montaż gotowego zbiornika plastikowego to koszt rzędu 5 tys. zł. Nieco inaczej przedstawia się kwestia gotowych szamb z betonu, które obecnie wciąż zyskują na popularności. Coraz więcej firm oferuje dziś sprzedaż i montaż zbiornika betonowego za cenę ok. 3 tys. zł. Dlatego też, budowa szamba z kręgów przestaje być aż tak bardzo opłacalna, jak jeszcze parę lat wstecz.

Decydując się na szambo z kręgów, musimy też wziąć pod uwagę, że jest to najbardziej podatny na usterki i najmniej odporny rodzaj szamb. Łączenia pomiędzy kręgami oraz dno zbiornika na ogół zostają niewystarczająco uszczelnione, co niesie za sobą efekt przeciekania. Warto więc dwa razy zastanowić się nad montażem szamba z kręgów, a jeżeli już się na nie zdecydujemy, to powinniśmy zadać o najwyższą jakość zabezpieczeń.