Choć nie ma dziś bardziej uniwersalnych okien niż okna z PCV, niekiedy lepszym rozwiązaniem jest montaż okien wykonanych z innego surowca. Do mniej popularnych, ale wyróżniających się kilkoma ciekawymi właściwościami należą okna aluminiowe. W niektórych przypadkach ich montaż wydaje się dużo lepszą opcją, niż montaż zwykłych plastików. Jakie są wady i zalety okien aluminiowych oraz gdzie się je stosuje?

Okna aluminiowe łączą w sobie atuty stabilności, trwałości i solidności z jednoczesną lekkością całej konstrukcji. Ich wysoka wytrzymałość, sztywność i odporność przesądzają o tym, iż to właśnie ten rodzaj okien najczęściej znajduje zastosowanie w budynkach z dużą ilością powierzchni przeszklonych (również tych wielkogabarytowych), między innymi w: wieżowcach, urzędach, obiektach użytku publicznego, hotelach, placówkach bankowych i edukacyjnych, etc. Kolejną zaletą okien aluminiowych jest ich plastyczność (więżąca się łatwością uzyskania niestandardowych kształtów okien), smukłość i modernistyczny wygląd. Atuty te są powodem, dla którego bardzo często właśnie ten typ okien znajduje zastosowanie w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. Do walorów okien z aluminium warto dodać także brak podatności na działanie korozji i zmiennych warunków pogodowych.

Choć lista zalet okien aluminiowych jest długa, nie sposób nie wspomnieć także o ich mankamentach. Gorsza izolacyjność cieplna, aniżeli w przypadku okien plastikowych lub drewnianych, to najczęściej pojawiający się zarzut wobec okien z aluminium. Istotnie, są one zimniejsze niż okna PCV lub drewniane i nie potrafią w tak wysokim stopniu, jak one, zabezpieczać przed utratą ciepła oraz chronić przed napływem chłodnego powietrza. Nie sposób mówić zatem w ich przypadku o energooszczędności, dlatego nie znajdują na ogół zastosowania w budownictwie pasywnym. Nawet okna zrobione z tzw. profili aluminiowych ciepłych (wyposażonych w dodatkową wkładkę termiczną z tworzywa sztucznego), charakteryzują się nieco gorszą niż okna PCV czy drewniane izolacyjnością cieplną.