Mimo powszechnego stosowania różnego rodzaju farb, emulsyjnych, lateksowych czy akrylowych wiele osób nadal preferuje bardziej tradycyjną metodę wykańczania powierzchni ścian, czyli tapetowanie. O ile sam wybór tapety nie nastręcza zazwyczaj zbyt dużych problemów, to jednak jej położenie wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i zachowania właściwej kolejności wykonywanych prac.

Ich pierwszym i najważniejszym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany, a podłoże musi być czyste, gładkie i suche. Trzeba zacząć od jego dokładnego oczyszczenia z resztek starych farb czy zerwanych tapet. Oczywiście nie można zapomnieć o usunięciu wszelkich śrub, gwoździ oraz odkręceniu kontaktów i gniazdek elektrycznych. Wszelkie drobne ubytki uzupełnia się masą szpachlową, ale w przypadku większych lepiej sprawdzi się zaprawa wyrównująca. Po wyschnięciu i zeszlifowaniu podłoże dobrze jest umyć przed kolejnym krokiem, którym jest gruntowanie. Używa się do tego specjalną emulsję gruntującą, a jeśli jej nie mamy, klej do tapet rozcieńczony we właściwych proporcjach czystą wodą.

Kiedy powierzchnia jest już przygotowana, nadchodzi czas na najtrudniejszą część pracy, położenie zakupionych tapet. Ważne jest, aby dobrać właściwy klej do danego ich rodzaju, dzięki czemu uzyskuje się trwałe i mocne połączenie. Istnieją dwie szkoły klejenia pasów tapety, pierwszy to tradycyjne smarowanie ich klejem na stole czy podłodze i nakładanie na ścianę, a drugi bezpośrednie nałożenie na uprzednio pokrytą klejem ścianę. Klejenie rozpoczyna się od drzwi i okien, a kolejne pasy przykleja jeden obok drugiego, uważając, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie i nie było między nimi żadnych odstępów. Należy również pamiętać o dokładnym dopasowaniu wzorów, a na ewentualne poprawki mamy zaledwie kilka minut.