Z pozoru błaha inwestycja w garaż blaszany również wymaga chwili przemyślenia. Aby blaszak dobrze spełnił swoje zadania, warto wybrać model dobry jakościowo oraz wyposażony w określoną funkcjonalność. Wszystko zależy od tego, do jakich zastosowań ma nam ów blaszak służyć.

Garaże blaszane kojarzą nam się głównie z typowymi, niczym niewyróżniającymi się konstrukcjami wykonanymi z szarej blachy, z płaskim dachem i standardowo otwieranymi wrotami. Właśnie w takiej formie są najczęściej spotykane, zarówno na prywatnych działkach, jak i w punktach wynajmu garaży. Nosząc się z zamiarem kupna własnego blaszaka, warto zwrócić uwagę, w jak wielu różnych wariantach są dziś dostępne. Być może któryś z tych bardziej wyszukanych modeli lepiej spełni swoje zadanie? Ciekawą funkcjonalnością nowoczesnych garaży blaszanych jest na przykład zastosowanie bram uchylnych. W przeciwieństwie do zwykłych drzwi, taka otwierana do góry brama jest dużo praktyczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem, tym bardziej jeśli zdecydujemy się na wersję automatyczną. Godne zainteresowania są także garaże blaszane z gotowym ociepleniem. To rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla osób, którym zależy, by w czasie sezonu chłodnego, we wnętrzu blaszaka utrzymywała się dość wysoka temperatura, a jednocześnie dla osób, które nie mają czasu na samodzielne wykonanie docieplenia.

Jeśli zaś mamy w planach użytkowanie garażu nie tylko do przechowywania auta, ale także chcielibyśmy urządzić w nim mały magazyn albo warsztat, warto zastanowić się nad zakupem blaszaka o większych niż standardowe gabarytach, w którym, według naszych potrzeb, mogą pojawić się również dodatkowe drzwi i okienka. Kolejne udogodnienie, z którym można spotkać się u licznych producentów garaży blaszanych, jest możliwość zastosowania tynków i lakierów w różnej kolorystyce, a także specjalnej blachy powlekanej, imitującej drewno. Takie blaszaki na pewno przykują naszą uwagę, jeśli zależy nam na tym, aby garaż był estetycznym, spójnym z całą stylistyką naszej posesji budynkiem.