Urządzając dom czy mieszkanie w bloku, szukamy zazwyczaj jak największych oszczędności kosztów takiej inwestycji, a zakup wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia wymaga dysponowania sporym zapasem gotówki. Jest jednak jeden, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać, a są nim wysokiej jakości drzwi zewnętrzne. Ceny modeli z najwyższej półki co prawda sięgają nawet kilku tysięcy złotych, ale bezpieczeństwo naszej rodziny musi być sprawą absolutnie priorytetową.

Stal, materiał odporny niemal na wszystko.

Często jesteśmy zmuszeni mieszkać w niezbyt przyjaznej okolicy, gdzie włamania są wręcz na porządku dziennym i zawsze musimy liczyć się z kradzieżą naszego mienia. Zabezpieczyć nas przed tym mogą właśnie odpowiednie drzwi zewnętrzne, zrobione z wytrzymałych materiałów. Można śmiało powiedzieć, że w tej kwestii nie mamy zbyt dużego wyboru i powinniśmy kupić jedne z dostępnych w sklepach atestowanych drzwi zewnętrznych antywłamaniowych. Jedynie one mają konstrukcję w pełni odporną na wszelkie próby siłowego otwarcia, nawet z użyciem specjalistycznych narzędzi. Mocne, odpowiednio wyprofilowane kątowniki stalowe zniosą wyłamywanie, a równie wytrzymałego pokrycia z grubej na kilka milimetrów blachy nie przetnie się palnikiem. Oprócz najchętniej kupowanych drzwi zewnętrznych stalowych producenci oferują też lżejsze drzwi aluminiowe zewnętrzne, a materiał ten jest praktycznie w stu procentach odporny na korozję, o którą w nietrudno w naszym stosunkowo wilgotnym klimacie. Drzwi zewnętrzne nowoczesne, w pełni spełniające wymogi współczesnego tynku, charakteryzują się też wyjątkowo atrakcyjnym wzornictwem i nie przypominają już szarych prostokątów z niepomalowanej blachy. Są lakierowane na rozmaite kolory, powlekane laminatem lub okleiną, dzięki której nie odróżniają się od drzwi drewnianych. Mamy do wyboru typowe konstrukcje jednoskrzydłowe, ale coraz większe uznanie zyskują też odmiany drzwi dwuskrzydłowych zewnętrznych, stosowane nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także użytkowych.

Atrakcyjne wnętrze, tylko z drzwiami wewnętrznymi drewnianymi.

O ile stal oraz aluminium doskonale sprawdzają się jako materiał na drzwi zewnętrzne, to w pomieszczeniach niezmiennie króluje drewno. Owszem, czasami idziemy w naszych oszczędnościach bardzo daleko i kupujemy tanie drzwi wewnętrzne białe z tworzywa sztucznego, ale po kilku latach intensywnej eksploatacji ich wygląd ciężko nazwać atrakcyjnym. Częste malowanie też im nie służy i dlatego lepiej wybrać wyjątkowo estetyczne i zawsze eleganckie drzwi drewniane wewnętrzne, które mają też wiele zalet czysto praktycznych. Odpowiednio zakonserwowane drewno zniesie bez problemu wilgoć w kuchni, a nawet łazience. Jednak ich największą zaletą jest możliwość naprawy, a uszkodzone plastikowe drzwi wewnętrzne np. pęknięte, nadają się już tylko do wyrzucenia. Producenci ułatwiają też samodzielny montaż, a zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup drzwi wewnętrznych z ościeżnicą, którą można zakryć nieestetyczne metalowe framugi.